Czy futbol amerykański jest kosztownym hobby?

Czy futbol amerykański jest kosztownym hobby?

Ten, kto posiada hobby, może nazywać się szczęśliwym człowiekiem. W dzisiejszych czasach, w których niemal w każdej dziedzinie życia trzeba dawać z siebie przysłowiowe 100%, odskocznia od codzienności jest wręcz na wagę złota. Dla każdego hobby może rzecz jasna znaczyć coś zupełnie innego. Statystycznie jednak dla przeciętnego Kowalskiego hobby oznacza po prostu sport. Jeszcze kilkanaście lat temu, pisząc o amatorskim uprawianiu sportu, miało się na myśli siatkówkę, piłkę nożną lub koszykówkę. Powód? Liczba miejsc, w których te trzy wymienione aktywności można było uprawiać. Świat nie stoi jednak w miejscu i infrastruktura – nawet osiedlowa, rozwija się.  W poszukiwaniu własnego sportu do uprawiania można więc patrzeć nieco dalej, w kierunku tych, które jeszcze kilka lat temu nazywane były wręcz egzotycznymi.

Przykładem takowego może być futbol amerykański. Przez wiele lat w Polsce kojarzony głównie ze Stanami Zjednoczonymi, w których co roku rozgrywane są finały Super Bowl. I choć w naszym kraju nie doczekaliśmy się jeszcze podobnej imprezy, to sam futbol amerykański zyskał u nas sporą popularność. Mamy własną zawodową ligę, infrastrukturę stadionową, chęć do gry zgłasza coraz więcej drużyn, które to z kolei przyjmują coraz więcej śmiałków, chcących spróbować swoich sił w omawianej odmianie futbolu. Wpływ na taki stan rzeczy ma przede wszystkim dostępność do sprzętu – kask, buty, koszulka, spodnie, ochraniacze oraz piłka, można nabyć w wielu sklepach internetowych oraz stacjonarnych. Nie odstrasza również cena. Futbol amerykański nie jest drogim sportem, inwestowanie w niego nie różni się niczym od innych sportów. Większość zakupionych akcesoriów można używać przez wiele lat. Owszem, wszystko zależy od ilości treningów i stopnia zaawansowania, ale dla przeciętnego gracza amatora jeden zakup starczy na kilkanaście miesięcy.

Nie powinno się więc pisać – choć kwestia pieniędzy to ocena subiektywna, że futbol amerykański jest drogim sportem. Oprócz opisanej wcześnie kwestii związanej ze sprzętem dochodzi do tego jeszcze infrastruktura. W każdym większym mieście można znaleźć sekcję futbolu amerykańskiego, w których to drużyny gwarantują zawodnikom warunki do treningu – szatnie, boiska oraz trenerów. Można więc cieszyć się z gry przy małych nakładach finansowych. Liczba graczy potrzebna do rozegrania meczu treningowego też ma duże znaczenie. Futbol amerykański to sport drużynowy, w którym liczą się ludzie – dosłownie i w przenośni. Nawet jeśli musimy zapłacić za wynajem boiska, to składka rozkłada się na całą drużynę.

Futbol amerykański jest więc sportem, w którego trzeba oczywiście zainwestować. Do jego uprawiania potrzebny jest bowiem podstawowy ubiór, piłka i boisko. Koszty nie powinny być jednak problemem, szczególnie dla tych, którzy nazywają siebie początkującymi amatorami. Nie można więc powiedzieć, że futbol amerykański – choć jego nazwa kojarzona jest z USA, jest sportem drogim, który mogą uprawiać tylko zamożni ludzie. Futbol amerykański to sport dla każdego!

O futbolu