Czy futbol amerykański w Polsce jest popularny?

Czy futbol amerykański w Polsce jest popularny?

Futbol amerykański to dyscyplina sportowa, która kojarzona jest przede wszystkim ze Stanami Zjednoczonymi. To właśnie w tym państwie rozgrywane są mecze National Football League (NFL) czyli najpopularniejszej ligi futbolu amerykańskiego na świecie. Największe sportowe wydarzenie roku związane z tą dyscypliną sportową czyli Super Bowl rokrocznie przyciąga przed odbiorniki telewizyjne setki milionów widzów z całego świata. O skali rozpoznawalności i wielkości federacji może świadczyć fakt, że National Football League rocznie generuje ponad 7 miliardów przychodów! Co ciekawe suma ta pochodzi jedynie z samych praw telewizyjnych. Według badań statystycznych aż 1/3 mieszkańców Stanów Zjednoczonych deklaruje, że futbol amerykański to ich ulubiona dyscyplina sportowa. To co w Ameryce jest tradycją w Polsce dopiero raczkuje. Jak wygląda sytuacja futbolu amerykańskiego w kraju nad Wisłą?

Młoda dyscyplina jak na polskie warunki

Futbol amerykański pojawił się w Polsce w latach dziewięćdziesiątych. Był wtedy bardzo niszową dyscypliną sportową. Głośniej o nim zrobiło się dopiero w 2004 roku. Wpływ na tę sytuację miało bowiem założenie Polskiego Związku Futbolu Amerykańskiego. Można więc rzec, że futbol amerykański w Polsce oficjalnie jest dopiero od 15 lat. Pierwszy profesjonalny klub w tej dyscyplinie założono trochę wcześniej bo w 1999 roku. Oficjalne rozgrywki ligowe ruszyły jednak dopiero 5 lat później. Od tego czasu starano się wypromować nieco tą dyscyplinę sportu. Polskie kluby zaczęły również rywalizację z zespołami z całej Europy. Cały czas powstawały również nowe drużyny. W 2013 polska liga liczyła już bowiem aż 74 zespoły, które rywalizowały ze sobą na czterech szczeblach rozgrywkowych.

Sukcesy i problemy

W 2016 roku polski klubowy futbol amerykański odniósł swój największy sukces na arenie międzynarodowej. To właśnie wtedy polska drużyna Panthers Wrocław zdobyła klubowe mistrzostwo Europy. Wydawać by się mogło, że ten sukces znacząco przyczyni się do rozwoju i promocji tej dyscypliny w Polsce. I pewnie tak właśnie by było gdyby nie fakt, że chwilę później nastąpił rozłam Polskiego Związku Futbolu Amerykańskiego. W 2017 roku założoną nowe rozgrywki pod nazwą Liga Futbolu Amerykańskiego będący alternatywą dla ówczesnej ligi. Przy tym nowym projekcie swój udział wzięły oczywiście najbardziej utytułowane drużyny z Polski. Cała ta sytuacja wywołała co prawda niemały szum medialny, jednak czy aby na pewno wpłynęło to na zwiększenie fanów tej dyscypliny?

Obecnie w Polsce funkcjonują dwie ligi futbolu am. Z racji na to, że ani PZFA (Polski Związek Futbolu Amerykańskiego) ani LFA (Liga Futbolu Amerykańskiego) nie posiadają statusu związku sportowego, to drużyny triumfujące w swoich ligach nie mogą otrzymać tytułu Mistrzów Polski. Oba związki obecnie rywalizują ze sobą i starają się przyciągnąć uwagę widzów na swoją stronę. Dobrym przykładem walki obu związków może być między innymi sytuacja sprzed kilku sezonów kiedy to finał rozgrywek w obu ligach zaplanowany został na ten sam dzień i tą samą godzinę.

 

O futbolu