Czym różni się futbol amerykański od rugby?

Czym różni się futbol amerykański od rugby?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czym futbol amerykański różni się od rugby. Takie pytanie jest uzasadnione, gdyż jedna dyscyplina wywodzi się z drugiej (przy czym ta druga jest tą starszą). Obie coraz częściej znajdują się w świadomości Polaków, szczególnie ta pierwsza, bo choćby kinematografia, literatura czy popkultura często odnoszą się do tej niezwykle popularnej dyscypliny w USA. Żeby lepiej rozumieć obydwa sporty, warto zauważyć różnice, które pomiędzy nimi występują, gdyż sama rozgrywka jest w praktyce bardzo różna, a z punktu widzenia kibica również obserwuje coś zupełnie innego. Żeby uwidocznić różnice, warto jest zwrócić uwagę na to, co łączy obydwie dyscypliny. Przede wszystkim jest to zdobywanie punktach poprzez kopanie piłki przez bramkę. Sama bramka jest już jednak inna (na jednym słupie we futbolu).

Ogólne różnice

Różnice pomiędzy obiema dyscyplinami pojawiają się już na etapie ogólnych zasad gry i miejsca rozgrywki. Boisko do futbolu jest trochę krótsze, ale co istotniejsze, jest znacznie węższe. W rugby możemy podawać tylko do tyłu (lub wykopać do przodu), więc zawodnicy muszą mieć odpowiednio dużo miejsca do rozegrania akcji. W drużynie futbolu amerykańskiego występuje jedenastu zawodników, podczas gry w rugby jest ich piętnastu. Łatwa do zauważenia jest różnica w sprzęcie. Futboliści wykorzystują zestaw ochraniaczy z charakterystycznym kaskiem. Zawodnicy rugby w podstawowej wersji posiadają tylko spodenki i koszulkę polo. Ochraniacze mogą zostać przez nich użyte, ale nie muszą. Czas gry podczas meczu futbolu to cztery 15-minutowe kwarty, ale czas jest czasem zatrzymywany, co powoduje, że w praktyce mecz może trwać nawet 3 godziny. W rugby gramy dwie połowy po 40 minut.

Różnice w zasadach gry

Podstawową różnicą pomiędzy obiema dyscyplinami sportu jest kwestia podać. W futbolu amerykańskim możliwe jest jedno podanie do przodu, a w rugby nie mamy takiej możliwości (można zagrywać tylko do tyłu). Z jednej strony zwiększa to dynamikę tej pierwszej gry, z drugiej strony w tej drugiej podchodzimy inaczej do tematu szukania luk w obronie. W pierwszej dyscyplinie zatrzymujemy grę, gdy piłka znajduje się w rękach przewróconego zawodnika lub po przewinieniu. W rugby do przerwy dochodzi, gdy zawodnik z piłką nie ma możliwości ruchu lub podania do kolegi z drużyny. W futbolu istnieje możliwość zdobywania punktów nieobecna w rugby. Drużyna zdobywa punkty, gdy jej zawodnik będący w posiadaniu piłki zostanie sfaulowany we własnym polu karnym. W obu sportach inne jest podejście do kwestii kopania. W futbolu wykopanie piłki jest równoznaczne z oddaniem jej przeciwnikowi, a w rugby nie ma takiego wymogu. W obu dyscyplinach występuje inne podejście do taktyki gry. W rugby występują takie formacje jak “młyn” czy “piramida”. W futbolu zarówno podejście w ofensywie, jak i defensywie jest mocno zróżnicowane. Drużyny przygotowują kilkadziesiąt lub nawet kilkaset sposobów rozwiązań.

W przypadku futbolu amerykańskiego i rugby w zasadzie mamy więcej różnic niż podobieństw. Sama idea jest zbliżona, ale nie zmienia to faktu, że rozgrywka jest prowadzona w zupełnie inny sposób.

O futbolu