Filmy o futbolu amerykańskim

Filmy o futbolu amerykańskim

Futbol amerykański to jeden z najpopularniejszych sportów na świecie. Z niezrozumiałych jednak powodów wciąż rzadko jest oglądany w Polsce. Polacy ograniczają się najczęściej do finału Super Bowl. Zmienić to jednak mogą liczne amerykańskie filmy, które z pasją opowiadają o swoim sporcie narodowym. Które są najlepsze i czy pomogą nam wkręcić się w ten sport?

The Blind Side

Głośny film z Julią Roberts jak żaden inny film o futbolu amerykańskim odbił się szerokim echem na całym świecie. Głównej bohaterce przyniósł nawet Oscara. Ta wzruszająca historia opowiada o uzdolnionym czarnoskórym zawodniku z problemami osobistymi. Bezdomny i opuszczony przez rodzinę zostaje przygarnięty przez bogatą Leigh. Dzięki temu Michael staje się gwiazdą światowego formatu. Stare demony jednak nieustannie do niego wracają, a sukces nie cieszy go na tyle, ile powinien.

Film został oparty na prawdziwiej historii Michaela Ohera. Zawodnik do dzisiaj przyznaje, że bez wsparcia przybranej rodziny nie zostałby profesjonalnym zawodnikiem. Oprócz wybitnej Julii Roberts na uwagę zasługuje bezbłędna kreacja Quintona Aarona.

JerryMaguire 

Inną perspektywę futbolu amerykańskiego prezentuje “JerryMaguire”, który opowiada o karierze agenta sportowego. W tej roli wystąpił mało wtedy jeszcze znany Tom Cruise. Dla wielu do dzisiaj jest to najlepsza kreacja aktora. Film jak mało który pokazuje skomplikowane życie sportowca, który musi pogodzić wielką karierę z życiem rodzinnym. Niezbędny dla jego przyszłych wyborów jest wtedy agent, od którego zależy więcej niż widz jest w stanie przypuścić.

Wyjątkowa więź między Rodem (nagrodzony Oscarem CubaGooding Jr.) a swoim agentem pokazuje, że sport to nie tylko pieniądze i prestiż, ale wyjątkowa przygoda. Wrażenie robią przedstawione tu mecze – pełne sportowej rywalizacji i emocjonujących momentów. To również pierwszy głośny film Camerona Crowe’a, który nakręcił potem tak głośne filmy jak “VanillaSky” czy “U progu sławy”.

Światła Stadionów 

Dla ludzi, dla których bardziej liczy się sport niż relacje międzyludzkie – najlepszym filmem będą “Światła Stadionów”. To klasyczny film od zera do bohatera, gdzie trener próbuje złożyć drużynę z niesfornych nastolatków z miasteczka Odessa. Mają oni swoje problemy osobiste, a ponadto będą musieli nauczyć się dyscypliny pod okiem Gary’egoGainesa. W tej roli świetny jak zawsze Billy Bob Thornton.

Film jak żaden inny z tej listy pokazuje fenomen futbolu amerykańskiej w Stanach Zjednoczonych. Wynik szkolnych rozgrywek jest ważniejszy niż oceny uczniów, a atmosfera na trybunach powoduje ciarki u widza. Z każdym sukcesem wiążą się jednak trudne sytuacje. Wraz z rozwojem fabuły przyjaźń pomiędzy zawodnikami zostaje wystawiona na próbę. Tylko ponowne zjednoczenie może przynieść sukces. Ważna okazuje się sportowa rywalizacja, a tylko najciężej pracujący będą w stanie uzyskać miłość kibiców. “Światła Stadionów” udowadniają, że nawet najbardziej dramatyczną sytuację można przekłuć w sukces, a jeżeli uwierzymy w siebie możemy zostać profesjonalnymi zawodnikami.

O futbolu