Jak zacząć trenować futbol amerykański?

Jak zacząć trenować futbol amerykański?

Futbol amerykański jest dyscypliną bardzo “demokratyczną”. Wbrew pozorom jej uprawianie nie jest uwarunkowane jakimiś szczególnymi predyspozycjami fizycznymi. Treningi może rozpocząć każdy. Masa ciała i wzrost nie mają większego znaczenia. Wynika to z faktu, że w drużynie futbolu amerykańskiego potrzebni są zawodnicy o różnych cechach siłowych czy szybkościowych. Nie jest wymagane uprzednie przygotowanie sportowe.

Dodatkowo, wcześniejsza znajomość zasad gry, jakkolwiek ułatwi rozpoczęcie treningów, nie jest warunkiem koniecznym. Trenowanie futbolu amerykańskiego może rozpocząć osoba, która zgłosi się do klubu, mówiąc potocznie – wprost z ulicy. Wszelkie tajniki dyscypliny pozna w trakcie kolejnych jednostek treningowych.

Chcąc rozpocząć karierę gracza najlepiej oczywiście znaleźć klub czy drużynę. W Polsce istnieje liga futbolu amerykańskiego w kilku klasach rozgrywkowych (niestety nie ma ligi kobiecej). Dla dzieciaków chcących rozpocząć swoją przygodę z futbolem amerykańskim istnieje juniorska, tzw. flagowa odmiana tej dyscypliny (w tej wersji gra jest bezkontaktowa). Nastolatki mogą zacząć treningi również w drużynach dorosłych, oczywiście z koniecznymi ograniczeniami. Szukając odpowiedniego dla nas miejsca namiary możemy uzyskać za pośrednictwem stowarzyszenia Polski Związek Futbolu Amerykańskiego, na którego stronie internetowej znajduje się lista klubów. Możemy też skorzystać z Facebooka, gdzie istnieją grupy graczy lub fanów futbolu amerykańskiego.

W przeciwieństwie do rugby, zamierzając trenować futbol amerykański musimy zainwestować w sprzęt. Podstawowe wyposażenie zawodnika stanowi kask. Ceny są tu zróżnicowane, między innymi w zależności od tego czy sprzęt jest nowy czy też używany. Kask możemy zakupić w przedziale cenowym ok. 500-1000 złotych. Dalsze części wyposażenia zawodnika to ochraniacze na barki, kolana, uda, kość ogonową, biodra oraz szczękę. Według istniejących wyliczeń, czteroletni koszt uprawiania dyscypliny przez profesjonalnego gracza wynosi ok. 6000 złotych. Właściwą dla swojego budżetu ofertę sprzętową każdy z pewnością znajdzie na stronach internetowych czy właśnie na Facebooku.

Treningi powinno się rozpocząć ok. pół roku przed startem rozgrywek. Pozwoli to na uzyskanie koniecznych walorów siłowych i kondycyjnych. Trzeba pamiętać, że każda jednostka treningowa musi być poprzedzona intensywną rozgrzewką, dzięki której zawodnik będzie mniej podatny na kontuzje.

W sytuacji gdy chcemy pobawić się w futbol amerykański, a nie mamy możliwości trenowania w klubie, organizujemy sobie zajęcia indywidualne. W tym celu po prostu kupujemy piłkę i ćwiczymy rzuty oraz chwyty. Możemy również wykonywać drille (pojedyncze ćwiczenia rozwijające umiejętność gry na poszczególnych pozycjach), które znajdziemy na youtubie. Ćwiczymy również oczywiście siłę, kondycję i dynamikę.

Podsumowując – mimo, że futbol amerykański jest u nas ciągle dyscypliną niszową, osoby które lubią rywalizować w zdecydowanych, kontaktowych sportach drużynowych mogą znaleźć coś dla siebie.

O futbolu