Najbardziej znane polskie kluby futbolu amerykańskiego

Najbardziej znane polskie kluby futbolu amerykańskiego

Jakie są najbardziej znane i utytułowane polskie kluby futbolu amerykańskiego? W dzisiejszym artykule przedstawimy 5 takich drużyn.

Kraków Kings

Krakowska drużyna powstała po fuzji dwóch innych krakowskich zespołów czyli Kraków Tigers i Kraków Knights. Od 2012 roku przystępuje do rozgrywek na mocy licencji drugiego z wymienionych zespołów. Krakowska drużyna była półfinalistą rozgrywek PLFA1 w 2013 i 2014 roku. Swój największy sukces gracze Kraków Kings osiągnęli jednak w 2015 roku, kiedy to zdołali zdobyć mistrzostwo Polskiej Ligi Futbolu Amerykańskiego. Krakowianie byli blisko powtórzenia tego sukcesu w 2017 roku jednakże w finale ulegli ekipie Warsaw Sharks. W roku tym dodatkowo awansowali do Topligi czyli ówczesnej najwyższej klasy rozgrywkowej. Od 2018 roku Kraków Kings po odejściu z PLFA dołączyli do nowo powstałej Ligi Futbolu Amerykańskiego.

Tychy Falcons

Pochodząca z Tych drużyna powstała w 2008 roku jednak oficjalny wpis do ewidencji stowarzyszeń uzyskała w 2010 roku. Od tego czasu zespół zaczął rozgrywać oficjalne mecze. W 2011 roku Tyszanie wystartowali w rozgrywkach PLFA II. W swoim drugim sezonie uzyskali awans do wyższej ligi. Przez trzy kolejne sezony zespół z Tych ulegał rywalom dopiero w półfinale rozgrywek. Po założeniu LFA przeniósł się z PLFA i obecnie występuje w pierwszej lidze futbolu amerykańskiego.

Seahawks Gdynia

Gdyńska drużyna została założona w 2005 roku. Drużyna szybko przebiła się do najwyższej ligi i stała się jedną z najmocniejszych polskich ekip w tej dyscyplinie sportowej. Pierwszym naprawdę dużym sukcesem było wicemistrzostwo Polski zdobyte w 2006 roku. 2 lata później bo w 2008 roku Gdynianie powtórzyli to osiągnięcie. W obu tych przypadkach gracze Seahawks Gdynia musieli uznać wyższość ekipy Warsaw Eagles. W latach 2010 i 2011 gracze z Gdyni odpadali w półfinałach. Najlepsze czasy gdyńskiej drużyny nadeszły od 2012 roku. To właśnie wtedy Seahawks zdobyło swoje pierwsze mistrzostwo Polski. Rok później co prawda Gdynianie znów odpadli w półfinale jednakże w 2014 i 2015 roku ponownie byli najlepsi w Polsce. W finale rozgrywek meldowali się jeszcze w 2015 i 2017 roku jednakże przegrywali wtedy z Panthers Wrocław.

Lowlanders Białystok

BIałostocka drużyna została założona w 2006 roku. Zespół ten wywalczył awans do PLFA I w 2008 roku jednak po sezonie spadł ponownie do niższej ligi, z której to znów szybko awansował już na stałe. Lowlanders Białystok aż 3 razy zdobywali 2 miejsce w rozgrywkach PLFA I. W 2014 roku awansowali do Topligi, w której to rokrocznie meldowali się w półfinałąch rozgrywek. Największy sukces drużyna osiągnęła w 2018 roku kiedy to w finale Ligi Futbolu Amerykańskiego zwyciężyła Panthers Wrocław.

Panthers Wrocław

Klub powstał w wyniku fuzji drużyn Giants oraz Devils Wrocław. Ekipa występowała w rozgrywkach ligowych od 2014 roku. Od samego początku swego istnienia odnosiła sukcesy. W latach 2014 i 2015 Wrocławianie byli wicemistrzami Polski. W 2016 roku zdołali wygrać polską ligę a także zdobyć Klubowe Mistrzostwo Europy co do tej pory jest największym sukcesem w historii polskich klubowych rozgrywek futbolu amerykańskiego. Drużyna ponownie zdobywała Mistrzostwo Polski w latach 2017 i 2019.

O futbolu