Najlepsi zawodnicy futbolu amerykańskiego

Najlepsi zawodnicy futbolu amerykańskiego

Futbol amerykański co roku gromadzi przed telewizorami i na stadionach miliony fanów na całym świecie. Setki drużyn rywalizuje ze sobą w krajowych rozgrywkach, w tym w najlepszych z nich, czyli amerykańskiej NFL. Liga ta to nie tylko najwyższy poziom, najlepsze drużyny i płace, ale też najlepsi zawodnicy, których to na przestrzeni lat było wielu, lecz tylko nieliczni z nich na stałe zapisali się na kartach historii, oraz w sercach fanów. Warto więc przybliżyć sylwetki kilku najlepszych zawodników w historii NFL, oraz tych, którzy wciąż w niej występują.

1. Jim Brown

Występujący w latach 1957-1965 na pozycji fullback’a w drużynie Cleveland Browns, uznawany przez wielu za najlepszego gracza w historii rozgrywek. Mistrz NFL 1964, dziewięciokrotny uczestnik meczy Pro Bowl, trzykrotnie wybrany najbardziej wartościowym zawodnikiem ligi. W czasie swojej kariery przebiegł z piłką 12312 jardów.

2. Jerry Rice

Występujący w latach 1985-2004 na pozycji wide receiver’a w drużynach San Francisco 49ers, Oakland Raiders, oraz Seattle Seahawks. Trzykrotny zwycięzca Super Bowl, trzynastokrotny uczestnik meczy gwiazd Pro Bowl, znany ze swoich wybitnych osiągnięć indywidualnych 208 przyłożeń, oraz 22895 zdobytych jardów, będących do dziś niepobitymi rekordami ligi.

3. Tom Brady

Występujący od roku 2000 na pozycji quarterback’a, wciąż aktywny zawodnik i legenda ligi grający w New England Patriots, a od 2020 roku w Tampa Bay Buccaneers. Rekordzista pod względem zwycięstw w Super Bowl, których to ma na swoim koncie aż 6, trzykrotny MVP Super Bowl, oraz trzykrotny MVP ligi. Zaliczył 13 występów w meczach Pro Bowl. Wybitny “mózg” drużyny, autor wielu efektownych zagrywek i zwycięstw, charakteryzujący się stałą wysoką formą i jakością gry.

4. Joe Montana

Występujący w latach 1979-1994 na pozycji quarterback’a w drużynach San Francisco 49ers i Kansas City Chiefs. Jeden z najwybitniejszych rozgrywających w histori NFL. Czterokrotny zwycięzca Super Bowl, w tym trzykrotny MVP, oraz dwukrotny MVP ligi z 8 występami w meczach Pro Bowl. Ostatnie lata kariery trapiony przez kontuzje, które zmusiły go do opuszczenia drużyny z San Francisco.

5. Walter Payton

Występujący w latach 1975-1987 w drużynie Chicago Bears na pozycji running back’a. Zdobywca Super Bowl 1985, MVP ligi 1977, oraz dziewięciokrotny uczestnik Pro Bowl. Osiągnął drugi najlepszy w historii wynik jardów przebiegniętych z piłką na poziomie 16726. Przez całą swoją karierę został tylko raz niewystawiony do gry decyzją trenera.

Futbol amerykański ze względu na swoją charakterystykę posiadał wielu wybitnych zawodników specjalizujących się w konkretnych obszarach gry, zadaniach i zagrywkach, przez co niezwykle trudno jednogłośnie stwierdzić, który zawodnik był tym najlepszym w historii. Nie mniej jednak zawodnicy opisani wyżej zostawili swój trwały wkład w historię football’u i zdecydowanie zasłlugują na miano najlepszych z najlepszych, gdyż przez wiele lat zachwycali fanów swoją grą, zdobytymi tytułami, oraz kolejnymi pobitymi rekordami czy na zawsze zapisali się na kartach chwały, a każdy młody zawodnik chciałby być kiedyś taki jak oni.

O futbolu