Najlepsze kluby futbolu amerykańskiego

Najlepsze kluby futbolu amerykańskiego

Futbol amerykański to najpopularniejsza dyscyplina sportu w tak potężnym państwie jak Stany Zjednoczone. Nic więc dziwnego w tym, że drużyny tego sportu wyróżniają się ogromnym kapitałem, a najlepsi zawodnicy zarabiają kilkadziesiąt milionów dolarów rocznie. Jednocześnie futbol amerykański posiada długą i bogatą historię, więc zdążył wytworzyć już własne legendy, zarówno w przypadku zawodników, jak i drużyn. Niniejszy artykuł dotyczy właśnie najlepszych zespołów futbolu amerykańskiego.

Najbardziej utytułowane zespoły w historii futbolu amerykańskiego

Specyfika tego sportu determinuje fakt, że wszystkie najmocniejsze zespoły znajdują się w obrębie NFL. Green Bay Packers to drużyna, która najwięcej razy w historii (aż 13!) zdobywała mistrzostwo ligi. Pod tym względem to najbardziej utytułowana drużyna. W dodatku 2 razy (1966, 1967) zespół zdobył mistrzostwo świata. “Indian Packers” to zespół, który jest wspierany przede wszystkim przez mieszkańców Milwaukee i większości Wisconsin. Jednocześnie jest to zespół z małego miasta, co nie było popularne w późniejszym czasie w NFC i NFL wśród drużyn mistrzowskich. Ostatnie mistrzostwo zespół zdobył w 2010 roku, ale Green Bay Packers w 2019 roku odpadli dopiero w starciu o mistrzostwo NFC (przegrywając z San Francisco 49ers). Drugie miejsce pod względem ilości mistrzostw ligi zajmuje Chicago Bears. Zespół z Chicago swój ostatni triumf osiągnął w 1985 roku. Drużyna odniosła najwięcej sukcesów w latach 40. XXw, gdy w ciągu dekady czterokrotnie zostali zwycięzcami ligi. 8 razy po mistrzostwo ligi sięgały dwie drużyny: New York Giants i Cleveland Browns. Kolejne drużyny w klasyfikacji to Pittsburgh Steelers i New England Patriots.

Światowe zespołowe potęgi futbolu amerykańskiego

Spośród zespołów występujących w jakiejkolwiej dyscyplinie sportowej najdroższa w 2020 roku okazała się drużyna futbolu amerykańskiego. Dallas Cowboys zostali wycenieni na 5,5 miliarda dolarów (i to 1,4 mld więcej niż wartość piłkarskiego Realu Madryt). W pierwszej dziesiątce znajdują się też New England Patriots (siódme miejsce) i New York Giants (dziewiąte miejsce). Zespół z Dallas posiada jednego z najlepszych rozgrywających świata – Daka Prescotta. Dallas Cowboys to zawsze kandydat do mistrzostwa, mimo że w 2019 roku zajęli dopiero dziewiąte miejsce w NFC. New England Patriots to najbardziej utytułowana drużyna ostatnich dwudziestu lat. Odnotowywali mistrzostwa w latach: 2001, 2003, 2004, 2014, 2016, 2017 i 2019. Od 2000 do 2019 roku w zespole grał jeden z najwybitniejszych w historii tej dyscypliny – Tom Brady. Wydaje się jednak, że zespół ulegnie przebudowie, więc ciężko jest oceniać ich szanse w nadchodzącym sezonie. Pewnym jest, że tak utytułowana drużyna powinna być znana miłośnikowi sportu niezależnie od dyscypliny, którą preferuje. New York Giants ostatni raz wygrywali w 2011 roku.

Zespoły futbolu amerykańskiego to potężne marki, które niezmiennie od lat ekscytują miliony Amerykanów. Sport ten zdaje się jednak coraz mocniej wykraczać poza granice USA, stając się towarem eksportowym tego kraju. Takie zespoły jak New England Patriots czy Dallas Cowboys powinny być znane absolutnie każdemu, kto uważa się za miłośnika sportu.

O futbolu