Największe stadiony w NFL

Największe stadiony w NFL

National Football League (skrót. NFL) to amerykańska liga piłkarska, która z roju na rok bije rekordy popularności również w innych częściach świata. NFL uchodzi obecnie za najwyżej notowana liga sportowa na świecie. Jej rozgrywki co roku skupiają całe rzesze fanów, którzy mają do dyspozycji jedne z największych stadionów na świecie. Największe stadiony znajdują się w Stanach Zjednoczonych jako, że liga uchodzi za sport narodowy i dumę Amerykanów.

Łącznie w Stanach Zjednoczonych znajduje się aż pięć stadionów amerykańskiej ligi piłkarskiej NFL mogących pomieścić ponad 80 000 fanów tych fascynujących rozgrywek. Ponadto fani rozgrywek mają do dyspozycji kolejne pięć stadionów  o pojemności przekraczającej 70 000 osób.  

Na szczycie listy największych stadionów NFL plasuje się Los Angeles MemorialColiseum. Gospodarzami stadionu są utytułowani Los Angeles Rams. Obiekt został oddany do użytku w 1921 roku, a budowę finalnie ukończono w 1923 roku. Koszt budowy stadionu opiewał na zawrotne  954 873 USD. Początkowo obiekt oferował miejsca dla75 144 osób, co czyniło go już wówczas największym stadionem w Los Angeles. Następnie został poddany renowacjom, po których pojemność stadionu wzrosła aż do 105 000 osób. Obecnie stadion pomieści łącznie 93 607 osób. Na stadionie odbywały się zawody sportowe najwyższej rangi takie jak letnie igrzyska olimpijskie w latach 1932 i 1984. Warto dodać, że na 2028 rok zaplanowano kolejne wydarzenie tej rangi sportowej, przyciągające kibiców z najdalszych zakątków świata. 

Stadion MetLife w New Jersey zajmuje drugie zaszczytne miejsce na liście największych stadionów NFL.  Obiekt ponieści aż 82 500 osób. Oficjalne otwarcie stadionu miało miejsce 10 kwietnia 2010 roku. Obiekt jest  wspólnym stadionem zarówno dla drużyny New York Jets jak i Giants of NFL.  Poza tym MetLife jako jedyny w amerykańskiej lidze piłkarskiej jest jednocześnie główną areną sportową dla dwóch klubów futbolowych i jedynym stadionem w lidze NFL, który gości dwie drużyny z tej samej ligi w kraju.

Trzecim największym stadionem ligi NFL jest FedExField usytuowany w Landover w stanie Maryland. Stadion jest siedzibą znanej drużyny futbolowej Washington Redskins. W latach 2004 – 2010 mógł pomieścić najwięcej widzów w NFL. Wówczas na trybuny mogło wejść aż 91 000 fanów ligi NFL. Obecnie pojemność stadionu liczy 82 000 widzów. Co ciekawe pole, na którym znajduje się stadion należy do Daniela Snydera. Wielu fanów NFL twierdzi, że grunt nie spełnia wymaganych standardów, a dostęp do stadionu jest znacznie utrudniony ze względu na dość trudny dojazd środkami transportu publicznego.

Lambeau Field w Green Bay, Wisconsin mogący pomieścić  81 435 osób to stadion drużyny futbolu amerykańskiego Green Bay Packers. Oficjalne otwarcie nastąpiło w 1925 roku pod nazwą City Stadium. Obecną nazwę stadion uzyskał w 1964 roku, po śmierci długoletniego trenera Green Bay Packers, CurliegoLambeau. Piąty największy stadion NFL to AT&T Stadium w Arlington w Teksasie o pojemności 80 000 osób. Oficjalnie otwarty w 2009 roku, począwszy od 2010 roku jest siedzibą drużyny futbolowej Cotton Bowl. Do kolejnej „piątki” największych stadionów ligi piłkarskiej NFL mogących pomieścić ponad 70 000 widzów należą: Mercedes-Benz Superdome w Nowym Orleanie (Luizjana), Stadion Arrowhead w Kansas City (Missouri), Pole władzy sportowej w Mile High w Denver (Kolorado), Stadion Bank of America w Charlotte (Karolina Północna) oraz Stadion NRG w Houston (Teksas).

Niewątpliwie dzięki okazałym obiektom sportowym fani ligi NFL mają możliwość obserwowania tych pasjonujących rozgrywek w niezwykłym klimacie sportowym, który stwarza możliwość przeżycia niezapomnianego święta sportowego. 

O futbolu