Zasady gry w futbol amerykański

Zasady gry w futbol amerykański

Futbol amerykański staje się coraz bardziej popularny w Polsce, mimo że ciągle nie osiągnął popularności na którą zasługuje. Nadal ta dyscyplina sportu jest traktowana u nas trochę po macoszemu. To dziwnie wobec tego, że najdroższy zespół tej dyscypliny jest najbardziej wartościowym ze wszystkich drużyn, jeśli chodzi o sport. Dallas Cowboys są o 1,1 mld dolarów droższym zespołem niż Real Madryt. To pokazuje skalę w jakiej mieści się futbol amerykański. Warto przybliżyć zasady tej gry.

Zasady ogólne

Drużyna składa się z jedenastu zawodników, analogicznie jak w piłce nożnej. Mecz składa się z czterech 15-minutowych kwart, ale wybierając się na rozgrywkę w ramach tej dyscypliny możemy spędzić na stadionie nawet 3 godziny, bo czas nie jest liczony podczas niektórych przerw w grze. Mecz wygrywa zespół, który w ciągu czterech kwart zdobędzie więcej punktów. Boisko jest znacznie węższe niż to do rugby i jest tylko niewiele krótsze. Stosunkowo mała ilość miejsca na boisku sprawia, że zawodnicy są zmuszeni do dynamicznej i kontaktowej gry. Charakterystyczne pasy na murawie wydzielają strefy i przede wszystkim określają ile jardów jesteśmy od bramki. W celu przybliżania się do zdobycia punktów właśnie przesuwamy się ku bramki przeciwnika pokonując kolejne jardy.

Ogólne kwestie dotyczące punktowania

Podstawową metodą zdobywania punktów w ramach futbolu amerykańskiego jest przeniesienie piłki przez pole punktowe przeciwnika. Nazywamy to przyłożeniem. Samo pojęcie dzięki popkulturze jest popularne, ale nie każdy wie co ono oznacza. Touchdown (inna nazwa przyłożenia) powoduje zdobycie 6 punktów. Po przyłożeniu drużyna może zdobyć kolejne 3 punkty za odpowiednie kopnięcie piłki tzn. takie, że piłka po nim znajdzie się pomiędzy słupami, a jednocześnie nad poprzeczką. Trzeci sposób zdobywania punktów wydaje się najciekawszy. Drużyna zdobywa 2 punkty, jeśli jej atakujący powali przeciwnika w jego polu punktowym.

Przebieg rozgrywki

bardzo ważną kwestią w futbolu amerykańskim jest możliwość jednokrotnego podania piłki do przodu. Takie zagranie w rugby jest nielegalne. Oczywiście wymaga to odpowiedniego przygotowania, co sprawia, że gra jest skomplikowana taktycznie. W trakcie rozgrywki jedna drużyna atakuje, a druga się broni. Możliwe jest rzucanie piłki, a także kopanie, przenoszenie i podawanie. 10 jardów przesunięcia się do przodu pozwala drużynie zachować piłkę. Na początku dwie drużyny stają na przeciwko siebie. W futbolu amerykańskim bardzo ważną rolę pełni rozgrywający. To on podejmuje decyzję czy podać piłkę do przodu w celu zdobycia terenu czy może korzystniejszy okaże się wariant biegowy, czyli zdobywanie terenu poprzez bieg z piłką. Drużyna, która się broni może przerwać akcję przeciwnikom poprzez przewrócenie przeciwnika, spowodowanie, że znajdzie się za boiskiem lub gdy przeciwnik “zgubi” piłkę i ta znajdzie się na ziemi. Karą za faule jest utracenie jardów, które drużyna zdobywa do tej pory. Przykładowe niedozwolone zagrania to przytrzymywanie przeciwnika lub złapanie go za kratę kasku.

O futbolu